Crop Research Institute · Group Functional Diversity of Insects and Plants in Agroecosystems · Associate Professor
doc. RNDr. Pavel Saska, Ph.D.
Stats
Publications
97
Reads
16,852
Citations
1,808
Bio
Moje výzkumná práce se točí hlavně okolo ekologie hmyzu a zemědělské entomologie. Zajímá mě, jakou úlohu jednotlivé skupiny bezobratlých v agroekosystémech hrají, a jak interagují s rostlinami a prostředím.
Velký díl mé výzkumné činnosti dlouhodobě zaujímá téma predace semen plevelů bezobratlými, včetně identifikace klíčových skupin predátorů semen, jejich potravních preferencí a ekologických nároků, dále pochopení příčin časoprostorové variability v predaci semen. Pochopení těchto základních ekologických vazeb je nezbytné pro větší využití predátorů semen při přirozené ochraně plodin před plevely. Druhý hlavní směr výzkumu aktuálně tvoří využití životních tabulek pro predikci růstu populace mšic na obilninách. Studujeme faktory, které růst populace mšic ovlivňují (stav hostitelské rostliny, meziodrůdové rozdíly v rezistenci vůči mšicím, a podobně). Dále se zabývám abiotickými faktory prostředí (zejména teplotou) a jejich významem pro vývoj a výskyt hmyzu v prostoru a v čase. Zajímají mě nedospělá stadia hmyzu. V rámci týmu jsem expert na čeleď Carabidae (střevlíkovití). Ve své práci využívám pokročilé statistické metody a principy meta-analýzy.
V rámci hodnocení rizik agronomických postupů a prostředků ochrany rostlin jsem se věnoval významu zavádění GMO kukuřice pro vybrané skupiny přirozených nepřátel hmyzích škůdců a subletálních efektů glyfosátu na demografii mšic a jejich přirozených nepřátel. Zajímá mě význam mimoprodukčních ploch v zemědělské krajině pro udržení populací přirozených nepřátel škůdců, a jak tyto plochy ovlivňují ekosystémové služby poskytované biodiverzitou.
Ve VÚRV pracuji od roku 2001, nejprve na oddělení entomologie a od jeho rozdělení v roce 2014 vedu tým Funkce diverzity bezobratlých a rostlin v agroekosystémech (Funkční biodiverzita).
Vzdělání:
2000: Mgr. katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
2005: Ph.D. a RNDr. katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
2010: docent na katedře ekologie, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze.
Profesní zkušenosti:
2001 – 2014: vědecký pracovník/entomolog na oddělení entomologie, Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze- Ruzyni.
2008 – dosud: asistent (částečný úvazek 0,1) na katedře ekologie, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze.
2014 – dosud: vedoucí týmu Funkce diverzity bezobratlých a rostlin v agroekosystémech, VÚRV, v.v.i., Praha – Ruzyně.
Zahraniční stáže:
2003 – 2004: stipendium EU programu Mme Marie Curie Training Site na Graduate School of Production Ecology and Conservation Resources (PE&RC), Crop and Weed Ecology, Wageningen University, Wageningen, Nizozemsko (9 měsíců).
2006: stipendium Onderzoekersbeurs na PE&RC, Crop and Weed Ecology, Wageningen University, Wageningen, Nizozemsko (3 měsíce).
2008: stipendium Onderzoekersbeurs na PE&RC, Centre for Crop Systems Analysis, Wageningen University, Wageningen, Nizozemsko (4 měsíce).
2018-2019: mobilita CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_027/0008503 na Centre for Crop Systems Analysis, Wageningen University and Research, Wageningen, Nizozemsko (6 měsíců)
Členství ve vědeckých společnostech a odborných skupinách:
Česká společnost entomologická, Česká herbologická společnost, European Weed Research Society, Entomological Society of America
Člen hodnotícího panelu 504 GAČR (2015-2017, od 2021) a 506 GAČR (2009-2011).
Pracovní skupina MZe Biodiverzita