Crop Research Institute · Function of Invertebrate and Plant Biodiversity in Agro-Ecosystems
RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D.
Stats
Publications
182
Reads
34,043
Citations
1,300
Bio
Počátky mé vědecké kariéry jsou spojeny s taxonomii nosatcovitých brouků (Curculionoidea), zejména tribu Hyperini. Během mé diplomové práce jsem se věnoval morfologii jejich nedospělých stádií. V roce 2006 jsem s kolegy dr. M. Fikáčkem a dr. P. Šípkem založil a poprvé zorganizoval mezinárodní konferenci IBM (Immature Beetles Meeting; www.immaturebeetles.eu), která se detailně věnuje morfologii, biologii a ekologii nedospělých stádií brouků. Konference se dosud pořádá v Praze každý lichý rok.
Postupem času se má výzkumná aktivita zaměřila více na studium biologie a ekologie herbivorů, což je dosud jedná z mých hlavních výzkumných činností. Podstatná část mé aktivity se týká ekosystémových služeb a možnosti jejich využití v zemědělské praxi. V rámci tohoto velmi širokého tématu se zabývám zejména interakcí mezi hmyzem a rostlinou, ale také využitím biologické kontroly v boji proti škůdcům nebo i predací semen, týká se zejména té predisperzní. Tyto komplexní studie vždy zahrnují i studium biologie a ekologie cílových škůdců nebo jejich přirozených nepřátel. V posledních letech se detailně věnuji studiu vlivu různých abiotických (zejména teploty), ale i biotických faktorů na růst populace mšic a jejich přirozených nepřátel, zejména slunéčkovitých brouků a jejich parazitoidů.
Během studií slunéčkovitých brouků se má aktivita zaměřila i na invazní druhy bezobratlých živočichů, a jejich vliv na původní ekologické vztahy v krajině. Založil jsem platformu NAJDI.JE, která se snaží zapojit širokou veřejnost do sledování šíření invazních druhů. Široká veřejnost nám pomáhá k pochopení mechanismu šíření invazních druhů a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity, tvorbě legislativy a řešení vážných problémů spojených s invazními druhy. V rámci projektu se dost věnuji popularizaci jak v odborných časopisech, tak i na sociálních médiích, příležitostně také v rozhlase a televizi.
Ve VÚRV pracuji od roku 2007, nejdříve na oddělení herbologie a po restrukturalizaci výzkumného ústavu v roce 2014 pracuji v týmu Funkce diverzity bezobratlých a rostlin v agroekosystémech (Funkční biodiverzita).
Vzdělání:
2003: Mgr. katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
2007: Ph.D. a RNDr. katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Profesní zkušenosti:
2004 – 2016: preparátor na oddělení entomologie, Národní Muzem v Praze
2007 – 2014: vědecký pracovník/entomolog na oddělení herbologie, Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze- Ruzyni
2014 – dosud: vědecký pracovník v týmu Funkce diverzity bezobratlých a rostlin v agro-ekosystémech, VÚRV, v.v.i., Praha – Ruzyně
Zahraniční stáže:
2010 – 2011: stipendium Alexander von Humboldt Foundation, oddělení Zoologie v Bavarian State Collection v Mnichově, Německo (host: Dr. Michael Balke) (6 měsíců)
2022, 2019, 2016, 2015: NERC Centre for Ecology & Hydrology, prof. Helen E. Roy, Wallingford, GB; and Anglia Ruskin University, dr. Peter M. J. Brown, Cambridge, GB (čtyřikrát dva týdny)
Členství ve vědeckých společnostech a odborných skupinách:
Česká společnost entomologická, CURCULIO-Institut, Entomological Society of America
Editor v časopisech Journal of Insect Biodiversity, Insects a Arthropoda; 2006 – 2012 Snudebiller
Pracovní skupina MZe Biodiverzita