Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo už zhruba čtrnáct tisíc nepůvodních druhů. Invazní jsou pak ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat biologickou rozmanitost, ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví. Invazní druhy způsobují celosvětově ztráty ve výši 1,7 bilionu korun ročně. Jejich včasný monitoring nám pomáhá rychle a hospodárněji zabránit jejich nekontrolovatelnému šíření.
Velkou pomocí je v tomto ohledu zapojení veřejnosti, poslední květnový pátek proto odstartuje druhý ročník mapování nepůvodních rostlin a živočichů u nás. Akce Biosmršť 2023 se bude konat po celé České republice a zapojit se můžete jednoduše prostřednictvím aplikace iNaturalist, do které zaznamenáte svá pozorování.
Biosmršť je organizována v rámci COST akce Alien CSI a bude současně probíhat v jedenácti evropských zemích. V Česku jsou jejími hlavními organizátory vědci z našeho Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Podrobnosti o akci i hledaných druzích najdete na webu https://biosmrst.cz/.