Nový grant pro tým funkční biodiverzity!

2

Nela: Milane, mohl bys nám, prosím, přiblížit cíl Tvého nového grantu od Technologické agentury České republiky (TAČR)?

Milan: Cílem našeho grantu je prozkoumat potenciál mimoprodukčních ploch, v našem případě travnatých mezí v agroekosystémech, pro obohacení biodiverzity v krajině. Konkrétně se zaměříme na testování zpestřujících opatření, které rozšíří strukturální rozmanitost ekosystému a mohou tak napomoci zvýšení biodiverzity v zemědělské krajině.

Nela: Jak jste začali realizovat projekt a jaké kroky jste již podnikli?

Milan: Prvním krokem byla podpora Magistrátu hl. m. Prahy, který se rozhodl vybudovat meze na polích ve svém majetku a stanovit podmínku, že pachtýři zde musí hospodařit ekologicky, t.j. bez použití pesticidů. V současné fázi je vybudováno 23 kilometrů mezí a začali jsme monitorovat, jaký vliv má tento krok na biodiverzitu bezobratlých.

Nela: Zmínil jsi také implikaci strukturní rozmanitosti, co jsi tím měl na mysli?

Milan: Do druhé fáze projektu jsme navrhli různé způsoby obohacení mezí, které chceme implementovat na 5 polích. Tato opatření, jako je výkop půdy, vytvoření kupek hlíny, umístění dřevěných klád, kamenných zídek, štěpky nebo balíků slámy, by měla podpořit biodiverzitu. Změny v druhovém složení budeme monitorovat pomocí různých metod, jako je například sběr epigeonu pomocí zemních pastí, sledování epifytických druhů smýkáním nebo použití misek pro lapání létajících blanokřídlých nebo dvoukřídlých.

Nela: Jaké výsledky očekáváte a jak budete vyhodnocovat účinnost těchto opatření?

Milan: Na základě monitoringu chceme zjistit, zda se vytvořením mezí a implementací opatření zvýší biodiverzita ve srovnání s kontrolními plochami. Budeme sledovat přírůstek a úbytek druhů a jejich rozmanitost, čímž získáme důkazy o efektivitě námi navržených opatření.